Yara İzi Tedavisi

Yara izi tedavisi, çeşitli sebeplerle cilt yüzeyinde oluşan farklı tipteki izlerin görünümünün iyileştirilmesi için yapılan tüm girişimleri ifade eder.

Yara izi tedavisinde yara izinin büyüklüğü ve derinliği çokça önemlidir. Bazen yara izleri lazer tedavileri ile geçemeyecek kadar derin olabiliyor. Bu durumlarda yara izinin olduğu bölgenin cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi gerekebilir.

Yara İzi Nasıl Oluşur?

Ameliyat veya kaza sonucu vücudumuzda oluşan kesikler ister dikişli olsun ister iyileşme aşamasında kendi kendine iyileşsin, her zaman iz bırakarak iyileşir. Bu kesikler kendi kendine iyileştiğinde bıraktıkları izler çok daha belirgindir. Bununla birlikte, kesi düzgün bir şekilde dikilirse ve yaranın erken evrelerinde uygun şekilde bakımı yapılırsa, iz çok az görünür bir iz bırakarak veya hiç iz bırakmadan iyileşir.

Estetik ameliyattan sonra bile izler kalır. Ancak kesi kontrollü bir şekilde yapıldığından kesi düzgün bir şekilde dikilir ve iz görünmeyecek şekilde gizli bir bölgede yapılır.

Kalan izler kişinin genetiğine, bölgesine, yaşına, ırkına, cilt tipine ve sağlığına bağlıdır. Yüz yaraları özellikle göğüs ön duvarı gibi bölgelerde çok daha iyi iyileşirken, yaralar çok daha net ve kötü iyileşir. Aynı zamanda vücut çizgisine paralel kesiler daha güzel iyileşirken dikey kesiler daha net iyileşir. Bazı insanlar ince ve göze çarpmayan yara izlerine sahipken, diğerleri şiş ve kırmızı görünür.

İz tedavisinin asıl amacı yara izinin daha da kötüleşmeden önlenmesidir. Bu nedenle ameliyat sonrası yara izine bakım yapmak, doktorunuzun tavsiye ettiği iz kremi kullanmak, güneş kremi kullanmak ve nemlendirici kullanmak çok önemlidir.

Instagram’dan Takip Edin!

drmeleknagehansanic

Doktor Takvimi

Uzm. Dr. Melek Nagehan Saniç

Google Business

drmeleknagehansanic

Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavisi yaranın türüne (yanık izi, dikiş izi vb.) göre değişiklik gösterir. Ameliyat ve skar tedavisi yöntemleri arasında ise zımparalama, balon yöntemi ya da lazer ile yara izi tedavisi gibi farklı yöntemler ön plana çıkmaktadır.

Yara izi tedavisi yöntemlerine yönelik detayları aşağıda bulabilirsiniz;

Cerrahi Yöntemlerle Yara İzi (Skar) Tedavisi

Bazı yaraların cilt yüzeyinde bıraktığı görünüm oldukça kötü olabilir; bu tarz yaraların çapı büyük, derinliği de fazladır. Bu gibi durumlarda yara tedavisinde yaygın olarak kullanılan lazer tedavileri yeterli gelmeyebilir. Deri yüzeyinde böyle bir iz varsa bu bölge cerrahi olarak kesilip çıkarılır.

Bu işlemden sonra cerrahi tedavi edilen bölgenin kötü iyileşme riski vardır bu nedenle daha az tercih edilir ancak gerekirse işlem sonrası koruyucu önlemler alınabilir ve bölgenin iyileştirilmesi için çeşitli destekleyici bakım tedavileri kullanılabilir.

Lokal Steroid (Kortizon) Uygulaması ile Yara İzi (Skar) Tedavisi

Bazı durumlarda yara izinin olduğu bölgeye uygulanacak steroid (kortizon) ile izlerin boyutu küçültülebilir ve renginin açılması sağlanabilir. Bu tedavisi yönteminin ne sıklıkla uygulanacağı ve kaç seans devam edeceği dermatolog tarafından kişiye özel olarak belirlenmektedir.

PRP ile Yara İzi Tedavisi

PPR cilt kalitesini artıran, cildi onaran ve canlandıran gençleştirici bir uygulamadır. Genel kullanım amacı kolajen ve elastin liflerinin üretimini uyarmaktır. Cilt altı doku üzerindeki bu etki kontrollü bir onarım sürecini başlatarak ciltteki şekil bozukluklarının kaybolmasını sağlar.

Skar (yara izi) tedavisinde kullanılan PRP uygulamalarında öncelikle hastadan gerekli miktarda kan alınır. Bu çıkarılan kan, trombositleri konsantre etmek için santrifüjlenir. Yeni elde edilen bu plazmanın skar bölgesine enjekte edilmesi o bölgede kolajen üretimini arttırır.

Lazer ile Yara İzi Tedavisi

Vücutta cilt altı dokuya uygulanan plazmadaki trombosit hücrelerinin görevi dokuyu doğal olarak onarmaktır. Kendi kanınızla yapılan bu tedavi, yara izlerinin tedavisinde çok etkili ve etkili sonuçlar göstermiştir, ancak tedavinin etkinliğini artırmak istiyorsanız lazer tedavisiyle birlikte kullanılabilir.

Instagram’dan Takip Edin!

drmeleknagehansanic

Doktor Takvimi

Uzm. Dr. Melek Nagehan Saniç

Google Business

drmeleknagehansanic

Fraxel Dual ile Yara İzi Tedavisi

Fraksiyonel lazerler aslında cilt yenileme tedavisidir. Lekeler, cilt tonu sorunları, güneş hasarı, cilt çizgileri ve kırışıklıkları, vücut çatlakları, sivilce izleri gibi hemen hemen tüm yaygın cilt problemlerini iyileştiren estetik bir işlemdir. Fraksiyonel lazer yara izi tedavisinde tercih eden kullanıcılar bunu ağrısız ve etkili bir yara tedavisi olarak tanımlamaktadır.

Fraxel lazer teknolojisi, farklı cilt seviyelerinde yara izi tedavisi sağlar. Bu, belirli sorunları kafa kafaya çözebileceğiniz ve her oturumda doğru bir şekilde yeniden üretilebilen en iyi sonuçları alabileceğiniz anlamına gelir. Yara izlerini tedavi etmek için fraksiyonel lazer tedavisi seans sayısı, kişinin cilt dokusuna ve cilt hasarının ciddiyetine bağlıdır. Fraksiyonel lazer iz tedavisi uygulanan kişiler bunu ağrısız ve etkili yara izi tedavisi olarak tanımlamaktadır.

Hemen Randevu Al

Uzm. Dr. Melek Nagihan Saniç ile cilt hastalıklarınızı tedavi etmek, saç dökülmenizi durdurmak, estetik uygulamalar ve lazer tedavi yöntemleri ile yüksek kalitede hizmet almak ve sağlığınıza tekrar kavuşmak ister misiniz? Daha fazla beklemeden iletişime geçin!

Organik İletişim Formu