Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapi, vücudun belirli bölgelerini iyileştirme veya değiştirme amacıyla vitaminlerin, amino asitlerin veya bazı farmakolojik maddelerin mikroenjeksiyonlar şeklinde deriye enjekte edildiği tıbbi bir işlemdir.

Mezoterapi dünya çapında; cilt gençleştirme, yaşlanmayı geciktirme, topikal zayıflama, selülit, çatlaklar, akne, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Mezoterapi Nedir?

1987 yılında Fransız Tıp Akademisi tarafından bir uzmanlık dalı olarak kabul edilen mezoterapi, günümüzde hem tedavi hem de kozmetik amaçlı dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Japonya’da 4 Şubat 2014 tarihinde Resmî Gazete ‘de yayımlanan Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği ile sertifikalı eğitim alanı olarak belirlenmiştir.

Mezoterapi; vitamin, mineral, amino asit ve enzimlerin tek veya karışım halinde mikroenjeksiyon yoluyla derinin orta tabakasına uygulanması tekniğidir. Enjekte edilecek madde kişiye ve bireysel isteklere göre seçilir.

Instagram’dan Takip Edin!

drmeleknagehansanic

Doktor Takvimi

Uzm. Dr. Melek Nagehan Saniç

Google Business

drmeleknagehansanic

Tedavi Amaçlı Kullanım Alanları

 • Gut
 • Akne
 • Ağrı
 • Migren
 • Spor yaralanmaları
 • Romatizmal hastalıklar

Gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Estetik Amaçlı Kullanım Alanları

 • Selülit
 • Leke tedavisi
 • Saç dökülmesi
 • Bölgesel incelme
 • Yüz gençleştirme
 • Cilt yenileme ve canlandırma

Mezoterapinin Uygulanamayacağı Durumlar

 • Hamilelik döneminde
 • Emziren annelerde
 • Felç geçmişi olanlarda
 • Şeker hastalığı olan bireylerde
 • Kanser hastalarında
 • Kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda
 • Ürtiker rahatsızlığı olanlarda
 • Kalp hastalığı bulunan hastalarda

Yukarıda belirttiğimiz durumlarda mezoterapinin uygulanması mümkün değildir. Mezoterapiye karar vermeden önce aksi bir durum yaşanmaması için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Mezoterapi Çeşitleri

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesini önleme yöntemi olmakla birlikte saçların büyümesini sağlar ve alopesi tedavisinde de kullanılabilir. Böylece saç dökülmesini önlemiş olursunuz. Gerekli vitamin, mineral ve besin ögelerini içeren bir karışım hazırlanıp şırınga yardımıyla kafa derisine bir sıvı enjekte edilerek yapılır.

Mezoterapide vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer doku güçlendirici ve doku bakım maddeleri çok ince iğnelerle saç derisinin 2-3 mm altına enjekte edilir. Saç ekiminden 6 ay sonra, ileride saç dökülmesini önlemek için yeni çıkan saçları beslemek ve güçlendirmek için kullanılır.

Genetik yatkınlık, çevresel faktörler, hormonsal bozukluklar, beslenme ve uyku düzensizlikleri; saçın kırılmasına ve dökülmesine sebep olur.  Mezoterapi sayesinde saç köklerinin kan dolaşımı arttırılır ve saçın vitaminler bakımından zenginleşmesi sağlanır.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting)

Güneş hasarı kolajen kaybı olan cildin dolgunluğunu ve görünümünü etkiler. Yüz mezoterapisi, ilacı küçük miktarlarda karıştırmayı sonrasında ise doğrudan derinin içine veya altına yerleştirmeyi içerir. Mezoterapi etkili maddeleri cilde kısa sürede uygulamanızı sağlar. Ek olarak, ilaçlar çok küçük dozlarda verilir, bu da kullanılan maddelerden kaynaklanan yan etki olasılığını azaltır. Yüz mezoliftingi, cildi yenilemenin, kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmanın doğal ve faydalı bir yoludur.

Yüz mezoterapisi tedavisinde cildi yenileyen hiyalüronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler cilt altına minik iğnelerle uygulanır. İşlem öncesinde yüz güzelce temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden 30 dakika önce anestezik kremler sürülebilir. Tedavi sona erdikten sonra cilt yenileme etkisine devam eder.

Instagram’dan Takip Edin!

drmeleknagehansanic

Doktor Takvimi

Uzm. Dr. Melek Nagehan Saniç

Google Business

drmeleknagehansanic

İğnesiz Mezoterapi (Mezopeeling)

İğnesiz mezoterapi sayesinde acısız ve ağrısız bir şekilde cildi yenilemek mümkündür. Mezopeelingin en önemli özelliklerinden biri içeriğinde bulunan etkin karışımdır.

Mezoterapi yaptırmak isteyen fakat iğneleme işleminden korkan hastalar için mezopeeling ideal olan tedavi şeklidir. Mezopeeling; yüz, boyun, göğüs ve dekolte bölgelerinde yaşanan sarkma, gevşemeye bağlı sıkılaştırma, skar ve iz tedavisi, çatlak tedavisi ve leke tedavisinde kullanılmaktadır. Uygulamadan oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Mezopeeling dolguyla birlikte uygulanırsa her iki tedavinin etkisi arttığı için bir sinerji yakalanır. Lazer veya radyofrekans tedavilerinde, ip ve roller ile de birlikte de kullanılabilir.

Selülit Mezoterapisi

Selülit her yaş grubunda cinsiyet fark etmeksizin görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Selülit problemi çoğunlukla hormonsal faktörlere bağlı lenf drenaj sorunundan sonra ortaya çıkar. Mezoterapi ile cildin altına enjekte edilen maddeler selülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, yağ depozitlerini çözer ve son olarak sertleşmiş bağ dokuyu düzeltmektedir. Bu şekilde kişinin görünümü değiştirir.

Bölgesel Yağlanma

Mezoterapi; karın, bel, kol ve bacaktaki bölgesel yağlanma sorunlarının yok edilmesinde liposuctiona alternatif tedavi olarak sunulmaktadır. Enjeksiyon alanındaki yağ dokunun inhitatını sağlamaktadır. Tedaviye diyet ve egzersiz ile destek verilirse mezoterapi sonuçları normale oranla daha uzun süre kalıcı olur.

Hemen Randevu Al

Uzm. Dr. Melek Nagihan Saniç ile cilt hastalıklarınızı tedavi etmek, saç dökülmenizi durdurmak, estetik uygulamalar ve lazer tedavi yöntemleri ile yüksek kalitede hizmet almak ve sağlığınıza tekrar kavuşmak ister misiniz? Daha fazla beklemeden iletişime geçin!

Organik İletişim Formu