Vücutta Kaşıntı Ve Döküntü Neden Olur?

Vücutta kaşıntı ve döküntü neden olur sorusunun pek çok yanıtı vardır. Bazı kaşıntı ve döküntüler oldukça ciddi bir durumun habercisi olabilir. Ancak bunlar, toplumda oldukça yaygın olan ve sık yaşanan problemlerdir. Bu nedenle genelde basit bir cilt reaksiyonu olarak yorumlanır.

Vücutta kaşıntı ve döküntü neden olur denildiğinde akla ilk olarak bu kaşıntının bir cilt sorunu ya da hastalığıyla ilişkili olduğu gelir. Atopik dermatit, böcek ısırığı, cilde uygun olmayan bir nesnenin temasından kaynaklı alerjiler gibi kaşınma nedenleri mevcuttur. Bunun yanı sıra psikolojik nedenlerle, iç organlarda yahut metabolizmada oluşan bir sorunla bağlantılı olarak da vücutta kaşıntı ve döküntü görülebilir. Kaşıntı ve döküntünün nedenleri gibi çeşitleri ve işaret ettikleri hastalık ve sorunlar da oldukça fazladır.

Vücutta Kaşıntı ve Döküntü Nedenleri

Vücutta kaşıntı ve döküntü pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. İnsan bedenindeki en büyük organ olan deri, iç ve dış etkenlere karşı tepkilerini hızlı şekilde göstermektedir. Bu tepkiler vücutta kaşıntı ve kabarcıklar olarak görülebildiği gibi, döküntü, kızarıklık gibi şekillerde de ortaya çıkabilmektedir.

 • Deri hastalıkları,
 • Böcek sokması,
 • İlaçlara ya da yiyeceklere karşı gelişen alerjiler,
 • Parazit, mantar gibi organizmalar,
 • Kansızlık,
 • Diyabet gibi metabolik hastalıklar,
 • Başta karaciğer olmak üzere çeşitli iç organlardaki sorunlar,
 • Stres, depresyon gibi ruhsal durum değişiklikleri,
 • Bazı sinirsel hastalıklar,
 • Suçiçeği, kızamık gibi hastalıklar döküntü ve kaşıntı ile belirti gösterebilir.
Vücutta Kaşıntı Ve Döküntü Neden Olur?

Özellikle çölyak hastalığı, anemi, demir eksikliği ve böbrek sorunları tüm vücutta döküntünün olası nedenleri olarak ön plana çıkmaktadır. Kanama bozuklukları da döküntüye neden olabilir. Bu durum ciddi bir sorunun göstergesi olabileceğinden hızlı şekilde fark edilmesi ve müdahale edilmesi önemlidir.

Kaşıntı durumunda da pek çok olasılık söz konusu olabilmektedir ve kendiliğinden geçmesi beklenmeden tedavi seçenekleri için bir hekime başvurulmalıdır.

Vücutta Döküntü Neden Olur?

Döküntü, ciltte görülen kırmızı renkli lezyonlara verilen genel addır. Daha çok bir hastalık değil belirti olarak ele alınan döküntü, kaşıntı ile sıklıkla görülmektedir. Döküntüler pek çok hastalıkla bağlantılı olabilir. Özellikle çocuklarda, ateşli ve döküntülü hastalıklar sıklıkla görülür. Vücutta kaşıntı ve döküntü neden olur sorusuna yanıt ararken döküntünün türü ve şeklinin göz önünde bulundurulması gereklidir.

Döküntü nedenleri görüldüğü bölgeye, döküntünün dokusuna ve beraberinde ateş ya da başka bir belirti olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Sınırlı bir bölgede görülen cilt döküntüleri;

 • Ciltle temas eden bir maddeye karşı reaksiyon,
 • Böcek ısırığı,
 • Deri iltihabı ya da cilt hastalıkları nedenli olabilmektedir.

Egzama olarak da bilinen atopik dermatit gibi hastalıklarla, cilt ile temasında reaksiyon gösterilen bir madenden yapılmış takı, alerjik olabilen bir kıyafet materyali vs. bölgesel döküntü nedenleri olabilir.

Ancak döküntü tüm vücuda yayılmışsa;

 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • İlaç reaksiyonları,
 • Tiroit problemleri,
 • Bazı başka ciddi hastalıklar için gösterge olabilir.
Vücutta Kaşıntı Ve Döküntü Neden Olur?
Vücutta Kaşıntı Ve Döküntü Neden Olur?

Vücut Kaşıntısı Neden Olur?

Kaşıntı, genellikle bir hastalık belirtisi olmakta, tek başına hastalık olarak nadir şekilde görülmektedir. Bunun yanında uyuz gibi organizmalardan kaynaklı deri hastalıklarında tüm semptom kaşıntı olarak görülebilir.

Kaşıntının nedenleri araştırılırken, altta yatan bir hastalıkla bağlantısı olup olmadığı incelenmelidir. Çünkü basit bir enfeksiyon ya da egzamayla bağlantılı olabilecek olan kaşıntı çok daha ciddi hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Kaşıntı nedenleri araştırılırken diğer belirtilerin de dikkatle incelenmesi gereklidir.

 • Genital ve anal bölgelerde başlayan kaşıntı mantar enfeksiyonu, parazit gibi nedenlerle,
 • Anksiyete, çarpıntı, saç ve kıl yapısında değişiklikle birlikte görülen kaşıntı tiroit sorunlarıyla,
 • Çok su içme ve idrara çıkmanın eşlik ettiği kaşıntılar ise diyabetle bağlantılı olabilmektedir.

Kaşıntı ve Döküntü Nasıl Geçer?

Kaşıntı ve döküntünün iyileşme sürecini ortaya çıkma nedeni etkilemektedir. Bazen bir antienflamatuvar tedavisi ya da sorunun temelinde yatan hastalıkla mücadele gerekir, bazen de alerjik reaksiyon oluşturan etkenin ortadan kalkması yeterli olur.

Ancak kaşıntı ve döküntü neden olur sorusuna en sağlıklı yanıtı alabilmek için, alanında uzman bir dermatologla görüşmek gerekir. Böylece sağlıklı bir cilde kavuşmak, olası sorunlarla baş etmek için ehil kişilerden tavsiye ve yönlendirmeler almak mümkün olacaktır.

Uzm. Dr. Melek Nagehan Saniç kliniğinde, pek çok cilt hastalığı ve çeşitli estetik uygulamalarla birlikte kaşıntı ve döküntü tedavisi ve teşhisi de yapılmaktadır. Siz de Uzm. Dr. Melek Nagehan Saniç kliniğine tüm dermatolojik sorunlarınız için başvurabilir, alanında uzman hekimimizin deneyim ve bilgisinden faydalanabilirsiniz.