Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce izi tedavisi, çeşitli yöntemlerle yapılan bir dizi uygulamadır. Bu işlemler sayesinde iyileşmiş sivilcelerin ardında bıraktığı leke, çukur gibi oluşumların yok edilmesi amaçlanır. Sivilce lekeleri için bir dermatolog tarafından uygulanabilecek pek çok etkili yöntem söz konusudur.

Sivilce izi tedavisi yapılmadan önce bu izlerin durumu kontrol edilir. İzlerin derinliği, ne kadar zaman önce oluştuğu gibi faktörler yapılacak işlemin belirlenmesinde önemlidir. Kişinin cilt yapısına uygun, izlerin geçmesinde başarılı olacağı öngörülen uygulamayla tedavi başlar. Bu tedaviler genellikle birkaç seans şeklinde planlanır.

Sivilce İzi Tedavisi Yöntemleri

Sivilce izlerinden kurtulma amacıyla yapılan pek çok uygulama söz konusudur. Bu uygulamalardan bazıları ev ortamında yapılabilir, bazılarını ise alanında uzman bir hekimin yapması gerekir. Sivilceler pek çok nedene bağlı olarak farklı biçimlerde ortaya çıkabilir. Sivilce izleri tedavisi de bu bağlamda farklılık gösterecektir. Sıklıkla uygulanan sivilce izi tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Topikal uygulamalar: Reçeteli şekilde satılan bazı kremler, cildin soyulmasını ve izlerin de yok olmasını sağlayabilmektedir.

Dermapen (mikro iğneleme): Cilt yüzeyinde küçük hasarlar oluşturma ve cildin yenilenmesini sağlayan bir işlemdir.

Lazer tedavisi: Cildin alt katmanlarına iletilen lazer ışınları yardımıyla sivilce ya da akne izi tedavisi yapılabilmektedir.

Sivilce İzi Tedavisi

Bunların yanı sıra bazı durumlarda cerrahi işlemler sivilce iz tedavi sürecine dahil edilebilir. Sivilcelerden kalan derin izlerin yok edilmesinde dolgu uygulamaları kullanılabilir. “Sivilce izleri nasıl geçer” sorusunun yanıtı herkes için aynı şekilde verilemez. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin hastaya uygun olduğuna ancak bir dermatolog hekim karar verebilir.

Sivilce Lekeleri Lazer Tedavisi

Sivilce lekelerinden kurtulmak isteyenlerin sıklıkla araştırdığı konulardan biri, lazerle sivilce tedavisi işlemleridir. Yalnızca dermatolog hekim tarafından yapılabilen uygulama, sivilce izleri tedavi işlemleri içinde en bilinenlerdendir.

Sivilce lekeleri tedavisi sağlayabilen lazer uygulaması şu şekilde yapılır;

  • Öncelikle hasta muayene edilir, tedavinin hastaya uygun olup olmadığı kontrol edilir.
  • Ciltte işlem yapılacak alana anestezik bir krem sürülerek bölgenin uyuşması sağlanır.
  • Lazer cihazıyla yapılan işlemle cilt altı dokuları küçük ölçüde tahrip edilerek uyarılır.
  • Bu sayede cilt hücrelerinin yenilenmesi ve kolajen üretimi tetiklenmiş olacaktır.

Lazerle sivilce tedavisi pek çok hasta tarafından iyi tolere edilmiş, güvenli bir uygulamadır. Bununla birlikte işlem sonrası cildin güneşten korunması gerekir. Aksi takdirde, hassaslaşmış cilt üzerinde yeni lekeler oluşma riski bulunur. İşlem hastanın leke durumuna, cilt yapısına bağlı olarak değişen aralıklarla birkaç seans şeklinde yapılır. Uygulama sonrası kızarıklık, kabuklanma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu kabuk ve kızarıklar genellikle bir hafta içinde iyileşir.

Sivilce İzleri Tedavisi Fiyatları

Sivilceler, hemen her yaşta ortaya çıkabilen, sıklıkla ciltteki sebum üretiminin bozulması kaynaklı oluşumlardır. Sivilceler kendiliğinden ya da tedavi sonucu iyileştiğinde cilt yüzeyinde skar, iz, leke gibi isimlerle anılan görüntü ve renk bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu izler pek çok kişi için rahatsız edici olmaktadır.

Sivilce izlerini ne geçirir? Günümüzde sivilce lekelerine çözüm sunan pek çok uygulama mevcuttur. Bu yöntemlerin maliyetleri ve uygulanış biçimleri farklıdır. Bununla birlikte sivilce izinin oluşum süresi, büyüklüğü ve cilt yapısı tedavi süreci, yöntem ve fiyatını belirleyecek unsurlardandır. Topikal kremlerle iyileştirilebilen bir sivilce izi ile sivilce lekeleri lazer tedavisi fiyatları arasında belirgin bir fark ortaya çıkar.

Sivilce İzi Tedavisi

Bu uygulamalardan hangisinin cilt yapısına uygun olduğu, kesin çözüm vadettiği ancak bir hekim tarafından belirlenebilir. Sivilce ve sivilce lekelerine kesin çözüm isteyenler, bu alanda uzmanlığı bulunan bir dermatolog hekime başvurmalıdır.

Uzman Dermatolog Doktor Melek Nagehan Saniç’e başvurarak tüm leke, iz, sivilce problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Muayene randevularınız ve diğer sorularınız için bize ulaşın.