Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit cilt bakımı ile dudak ve yüz dolgusu için kullanılabilen önemli bir salgı maddesidir. İnsan vücudunun ürettiği bir salgı olan hyaluronan, cildin nemli kalmasına katkıda bulunur. Bağ dokuda yer alan bu salgı; yaşlanma, yüksek oranda güneş ışınlarına maruziyet ve susuz kalma gibi nedenlerle azalabilmektedir.

Hyaluronik asit serum uygulamalarında da önemli bir içerik olarak öne çıkmaktadır. Serum, h. asidin en bilinen formlarından biridir. Genellikle yüze uygulansa da faydalanması istenen diğer cilt bölümleri için de kullanılabilmektedir. Serumlar nemlendirici özellikleri ile öne çıkmaktadır. Çoğunlukla %2 oranında h. asit, B ve C vitaminleri, cilt için önemli değerde olan diğer vitamin ve mineralleri ihtiva eden serumlar hazırlanmaktadır.

Hyaluronik Asit Faydaları

Bu doğal salgı, cildin nemli kalmasına, dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. H. asidin 1 gramı, neredeyse 6 litreye kadar suyu tutabilen çok güçlü bir yapıya sahiptir. HA olarak da kısaltılan bu asit, cilt yaşlanmasına sebep olan serbest radikallere karşı antioksidan etkiye sahiptir. Dermiste kolajen sentezi yapılabilecek ortamın oluşmasını sağlamaktadır.

Yüz gençleştirme veya germe uygulamalarına destek olması amacıyla h. asidin yenileyici etkilerinden yararlanılabilmektedir. H. asidin bilinirliğinin yüksek olması sebebiyle evde kişisel kullanımlarda da bir artış meydana gelmiştir. Dermaroller gibi ürünler, bu asidin cildin daha derin kısımlara nüfuz etmesine katkıda bulunmaktadır. Özellikle de kuru bir cilde sahip olanlar için vazgeçilmez bir madde olan HA,

 • Cilt bakım kremi
 • Serum
 • Dolgu malzemesi
 • Gıda takviyesi
 • Maske gibi formlarda kullanılabilmektedir.
Hyaluronik Asit
Hyaluronik Asit

Yüz ve Dudak Dolguları

Kırışıklıkların giderilmesi, yüze ve dudaklara dolgunluk katmak gibi sebeplerle HA kullanımı son derece yaygındır. Cilt yapısıyla oldukça uyumlu olan HA ile cildin doldurulması, daha etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. HA, derin dokulara erişebilmesiyle öne çıkan bir maddedir. Uygulandığı kısımlarda kolajen ve elastin hücrelerinin yenilenmesine önemli düzeyde katkıda bulunmaktadır.

 1. asit dudak dolgusu ne işe yarar? Dolgu uygulamasından sonra bölgesel olarak gözle görülür düzeyde ciltte parlama ve canlanma olmaktadır. Ayrıca dudak ve yüz gibi bölgeler HA dolgusundan sonra yeniden biçimlendirilerek güçlendirilebilmektedir. Uygulamalar önemli seviyedeki nemi bölgeye hapsetmektedir.

Peki HA ile yüz ve dudak dolgusu uygulamalarından nasıl yararlanabilirim? Bu amaçla uzman dermatolog Melek Nagehan Saniç’in kliniğinden randevu alarak uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Aklınızdaki soruları iletmek ve randevu almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Nemlendirici Cilt Bakım Kremi

Nemlendirici kremler, cilt kuruması/çatlaması ve rüzgârlı hava gibi olumsuz durumların ciltte yarattığı etkileri en aza indirebilir. Nemlenme seviyesi ne kadar yüksek olursa, üründen görülecek fayda da o kadar fazla olur.

 1. asit, insan vücudunun doğal bir salgısı olması nedeniyle cilt ile çok yüksek bir uyum gösterir. Bu nedenle HA içerikli kremleri tercih etmek iyi bir seçimdir. H. asidin faydalarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.
 • HA içeren krem ve serumlar, en etkili nemlenmeyi sağlayarak cilt sağlığına ve güzelliğine katkıda bulunur.
 • Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.
 • Sivilce ve cilt lekesi görünümünün giderilmesine yardımcı olur.
 • Elastikiyeti azalan cildin kendini toplamasına katkıda bulunur.
 • Cilt sarkmasını önleyebilir.
 • Hücresel düzeyde yenilenme sağlar.