En İyi Egzama Kremi

En iyi egzama kremi, egzamadan kaynaklı şikayetler nedeniyle yaşam kalitesi düşmüş kişiler tarafından en çok aranan ürünlerdendir. Egzama problemi; kişide yanma, kaşıntı, ağrı gibi pek çok rahatsızlık verici semptoma neden olur.

En iyi egzama kremi arayışındaki kişilerin karşısına pek çok seçenek çıkmaktadır. Piyasada pek çok reçeteli ya da reçetesiz egzama kremi mevcuttur. Ancak semptomları benzer olsa da birbirinden çeşitli özellikleriyle ayrılan pek çok egzama türü vardır. Bu nedenle doktor muayene ve tavsiyesinden sonra krem alınması daha uygun olacaktır.

En İyi Egzama Kremi

Egzamaya İyi Gelen Kremler

Egzamaya iyi gelen kremler, farklı semptomların tedavisi için geliştirilmiş ve buna uygun şekilde içeriği hazırlanmış ürünlerdir. “En iyi egzama kremi hangisi” şeklinde bir sorunun kesin bir yanıtı bulunmamaktadır. Sizin şikayetlerinize ve egzama türünüze uygun, yan etkiler bakımından tolere edebileceğiniz bir kremin tespiti için en güvenli yol, bir doktora başvurmaktır.

Bunun yanı sıra bazı egzama krem içerik ve özellikleri şu şekildedir;

Kortizonlu Egzama Kremleri

Kortizon, kortikosteroid sınıfında yer alan, bağışıklık baskılayan ve anti-alerjik bir hormondur. Kortizon içeren kremler hızlı şekilde iltihap kurutabilmektedir, egzama kaynaklı yangıyı azaltabilmektedir. Ayrıca pek çoğu kaşıntı giderici krem olarak sunulmaktadır.

Kortizon, krem içeriklerine eklendiğinde çok hızlı şekilde etki göstermesi, kaşıntı gibi semptomlara karşı çok iyi sonuç vermesiyle egzama tedavisi için sıklıkla kullanılan maddelerdendir. Ancak kortizonlu kremler oldukça fazla yan etkiye sahip olabildiğinden, egzamanın ve semptomlarının çok ilerlemesi durumunda ve doktor onayıyla kullanılması daha uygun olacaktır.

Kortizonsuz Egzama Kremleri

Daha çok koruyucu özelliğiyle ön plana çıkan kortizonsuz egzama kremi çeşitleri, semptomların hafiflemesinde kullanılabilmektedir. İyileştirici özellikleri çok yüksek seviyede olmamakla beraber kaşıntıların azalmasını, kuruluk ve kızarıkların iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Bu kremler uzun süre kullanıma genellikle uygun olmaları, yan etkilerin oldukça az olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bunlardan pek çoğu eczane ve marketlerden reçetesiz egzama kremi olarak satın alınabilir.

Nemlendiriciler

Egzama belirtileri görülmeye başlandıktan sonra, cildin nemli tutulması daha fazla önem taşır. Piyasada buna uygun oldukça fazla seçenek vardır. El egzaması için nemlendirici eldivenler de mevcuttur.

Egzama için nemlendirici araştırılırken, kremin içeriği detaylıca incelenmelidir. Alkol, paraben gibi maddeler, ayrıca koruyucu olarak sert kimyasallar barındıran nemlendiriciler egzama için uygun değildir. Bunun yanı sıra parfüm ve renklendiricilerin de içerikte bulunmaması ya da ürüne minimum seviyede ve doğal içeriklerle koku ve renk verilmiş olması tercih edilmelidir.

En İyi Egzama Kremi

Egzama Tedavi Yöntemleri

Egzamalar, oldukça yaygın cilt problemleridir. Saçlardan genital bölgeye cildin tamamında görülebilmektedir. Alerjik hastalıkların, genetik faktörlerin, beslenme ve yaşam alışkanlıkların egzama nedeni olabildiği bilinmektedir.

Her bir egzama türünün ve egzama şikâyeti bulunan kişinin fiziksel sağlığı ve diğer özellikleri tedavi yönteminin belirlenmesinde önemlidir. Bebekte egzama ya da saç egzaması aynı şekilde tedavi edilemez. Ayrıca bazı deri hastalıkları egzamaya benzer belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu nedenle kişinin tanı ve tedavi için bir uzman dermatologla görüşmesi gereklidir.

Alanında uzman bir hekim tarafından muayene ve tedavi edilmek, tedavinin başarı şansını artıracaktır. Uzman Dermatolog Doktor Melek Nagehan Saniç kliniğine başvurarak tüm egzama sorunları için tanı ve tedavi hizmeti alabilirsiniz.