Egzama Nasıl Geçer?

Egzama nasıl geçer? Bu cilt hastalığının iyileşmesi için uygun ilaç, krem tedavileri ve ayrıca soruna yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması gereklidir.  Egzama cildin iltihaplanmasıyla karakterize ve sıklıkla kronik bir durumdur. Kızarıklık kuruluk ve kaşıntı gibi semptomlarla ortaya çıkar.

Egzama nasıl geçer” sorusunun cevabı pek çok faktöre bağlı şekilde farklılık gösterecektir. Bazen egzama başka bir hastalığın belirtisi olarak görülür ve bu hastalığın tedavisi ile ortadan kalkar. Bazı kişilerde psikolojik sorunlar egzama ortaya çıkarabilir, bazen de alerjik durumların neticesinde egzama oluşur.

Egzama en hızlı nasıl geçer? Topikal kortikosteroidler, iltihabı ve kaşıntıyı azaltmada yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Şiddetli egzama vakalarında doktor oral ilaçları veya ışık terapisi gibi tedavi yöntemlerini önerebilir. Her egzama vakası benzersiz olduğundan, tedavi planını bir dermatolog ile birlikte kişisel ihtiyaçlara göre belirlemek önemlidir.

Eldeki Egzama Nasıl Geçer?

Egzama ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk gibi belirtilerle kendini gösteren yaygın bir cilt hastalığıdır. Vücudun pek çok yerinde görülebilmekle beraber en sık elde ve yüzde egzama ortaya çıkmaktadır. El egzaması nedenlerinden olabilen çeşitli faktörler mevcuttur.

En sık görülen el egzaması nedenleriyse şu şekilde sıralanabilir:

  • Eller kimyasallara, deterjanlara, temizlik ürünlerine veya suya uzun süre maruz kaldığında bu durum gelişebilir.
  • Stresin fiziksel sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır ve egzama belirtilerini kötüleştirebilir veya tetikleyebilir.
  • Soğuk ve kuru hava, cildin kurumasına ve çatlamasına neden olabilir, bu da el egzamasının gelişimine zemin hazırlar.
  • Ailede egzama, alerji veya astım öyküsü olan kişilerde ellerde egzama görülme olasılığı daha yüksektir.
  • Aşırı sıcak su kullanımı, cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması da el egzamasını tetikler.
egzama-nasil-gecer-02

Egzamayı ne geçirir?  Egzamanın iyileşmesi için öncelikle tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve cildi nemli tutmak gerekir. El egzaması kremi kullanımı da belirtileri hafifletmede önemli bir adımdır. En iyi egzama kremleri sayesinde bu hastalığın belirtileri hafifleyebilir. Egzama tedavisinde, ılık banyolar ve ardından hipoalerjenik nemlendiricilerin uygulanması da yararlıdır.

Sinirsel egzama ve stres egzaması gibi durumlar, duygusal stresin cilt üzerindeki etkisini gösterir. Bazen herhangi başka belirti ya da neden bulunmasa da psikolojik sorunlar egzama gibi hastalıklar ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bu durumlardan kurtulmak için psikiyatrik destek almak, stres yönetimi konusunda bilinçlenmek egzamanın ortadan kalkmasına yardım edebilir.

Sonuç olarak, egzama ile yaşamak zorlayıcı olabilir, ancak doğru tedavi yaklaşımlarıyla belirtiler kontrol altına alınabilir. Yüz ya da el egzaması nedir ve nasıl yönetilir, soruları için bilinçli olmak bu yaygın cilt sorununu yönetmede ilk adımdır.

Uzman Dr. Melek Nagehan Saniç dermatoloji alanında uzmanlığı bulunan ve bu alandaki pek çok hastalığın tanı ve tedavisini yapan bir hekimdir. Siz de egzama tedavisi ve diğer cildiye sorunlarınız için bize başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.