Egzama Kremi

Egzama kremi toplumda oldukça yaygın olan egzama sorunun çözümünde kullanılan çeşitli topikal ilaçlardır. Bunlardan bazıları hekim reçetesi olmadan alınamazken bazılarına süpermarketlerde ve kozmetik mağazalarında dahi ulaşmak mümkündür.

Egzama kremi satın almadan önce bir hekim tarafından kesin teşhis almak gerekir. Egzama, sedef, gül hastalığı gibi başka pek çok cilt hastalığına görünüm olarak benzer. Dolayısıyla hekim tavsiyesi olmaksızın satın alınacak ürünler; problemin çözümünde işe yaramayacak ve asıl hastalığın teşhisini zorlaştıracaktır.

En İyi Egzama Kremi

En iyi egzama kremini arayan kişiler, uzun bir sürecin ortasında olduklarının bilincinde olmalıdır. Nedenleri tam olarak bilinmeyen ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkan egzamaya iyi gelen kremler oldukça fazla çeşide sahiptir.

Egzama nasıl geçer, sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Bunlardan biri de egzama kremi ile tedavi seçeneğidir. Her yaştan ve cinsiyette insanların yakalanabildiği hastalık, herkes için farklı tedavi kombinasyonlarıyla iyileştirilebilmektedir. Bu doğrultuda bebeklerde ve çocuklarda egzama ile yetişkin egzamasının tedavisi farklı yollar ve ilaçlarla yapılabilmektedir.

Tedavi seçenekleri araştırılmadan önce egzama çeşitleri ve belirtileriyle ilgili fikir sahibi olmak, sürecin doğru yönetimi açısından önemlidir.

Egzama Çeşitleri

Atopik dermatit: Egzamanın bu çeşidi, dış etkenlere karşı duyarlı, hassas bir ciltle kendini gösterir. Genellikle kalıtsal bir problemdir. Atopik dermatite meyilli ciltler soğuktan, sıcaktan, bazı alerjilerden tetiklenebilir. Bu egzama türünde cildin sürekli nemli olması ve dış etkenlere karşı korunması ile semptomatik tedavi sağlanabilir. Bu doğrultuda, atopik dermatit hastalarına nemlendirici krem kullanımı tavsiye edilmektedir.

İrritan kontakt dermatit: Daha çok tahriş edici bir maddeyle temas sonrası ortaya çıkmaktadır. Toplumda görülen egzamanın önemli bir kısmı bu türdendir. Batma, yanma, bazen sulu kabarcıklar şeklinde belirti vermektedir. Çevresel etkenlerden korunma, eldiven kullanımı ve kimyasallardan uzak durmayla şikayetler azaltılabilir.

egzama-kremi
egzama-kremi

Alerjik kontakt dermatit: Diğer kontakt dermatite benzer şekilde semptom göstermekle beraber daha nadir ortaya çıkar. Alerjik maddelere temas sonrası, genellikle yaklaşık bir gün içinde ortaya çıkar. Kaşıntı ve yanma hissi oldukça baskındır. Bazı durumlarda alerjenle temasın kesilmesi semptomların yok olmasında yeterli olurken bazen kortizonlu krem vb. ilaçlarla tedavi edilir.

Seboreik dermatit: En sık saçlı deride görülmekle birlikte vücudun tamamında yayılım gösterme ihtimali vardır. Saçlı deride görüldüğünde krem ve şampuan kombinasyonları ile tedavi olanağı vardır. İleri vakalarda ağızdan alınacak egzama ilacı da tedavi protokolüne eklenir.

Egzamaya İyi Gelen Krem Çeşitleri

Egzama kremi araştırması yapılmadan önce, sorunun boyutu ve teşhisin kesinleşmesi için hasta muhakkak bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir. Egzama ve beslenme oldukça yakın ilişkilidir. Krem tedavisine ek olarak kişinin gluten, soya vb. alerjen içeren gıdalardan, süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekebilir.

Diyet ve diğer tedaviler için nihai karar bir hekimle verilmelidir. Egzamaya hangi krem iyi gelir? Egzama için kortizonlu ve kortizonsuz krem tedavileri söz konusudur.

Kortizonlu egzama kremleri: Topikal kortikosteroidlerle uygulanan egzama tedavisidir. Doktor reçetesiyle alınacak ve talimatlara uygun şekilde kullanılacak krem ciddi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak reçetesiz şekilde kullanılan ya da uzun süre boyunca kullanılan kremin cildi inceltebildiği bilinmektedir.

Kortizon içermeyen egzama kremi: Bu kremler tedavinin önemli bir parçası olmakla birlikte, alevlenmelerin geçmesinde ve cildin nemli kalmasında etkilidir. Piyasada bu amaçla kullanılabilecek pek krem mevcuttur, ancak doğru seçimi yapabilmek için bir hekime danışmak gerekir.

Egzama Kremleri Fiyatı

Egzama için üretilmiş ya da nemlendirme etkisi nedeniyle bu amaçla kullanılan çeşitli kremler vardır. Bunlardan özellikle kortikosteroid içerenler ilaç firmaları tarafından üretilmekte ve eczanelerden temin edilebilmektedir. Ayrıca satın alınabilmeleri için bir hekimin reçetesi gerekir.

Nemlendirme etkisi nedeniyle egzama tedavisinde kullanılan kremler ise çok fazla çeşide sahiptir. Eczanelerin yanı sıra pek çok kozmetik mağaza ve süpermarketten temin edilebilir. Bununla birlikte, egzama için krem arayışındaki kişilerin reçetesiz olarak satın alacakları kremde de dikkat etmesi gerekenler söz konusudur.

egzama-kremi

Egzama kremi fiyatı oldukça değişkendir, en pahalı krem en iyidir şeklinde bir algı tamamen yanlıştır. İçeriğinde parfüm, paraben vb. bulunan kremler egzama semptomlarını artırma riski taşır. Buna uygun seçimler yapmak tedavi süreci için oldukça önemlidir.

Melek Nagehan Saniç kliniğine başvurarak, deneyimli ve uzman bir hekim tarafından muayene edilmek, doğru teşhis ve tedaviyle yaşam kalitenizi artırmak için bize başvurabilirsiniz. Tedavi ve diğer uygulamalarımız için bilgi ve randevu almak ve fiyat bilgileri için bize ulaşabilirsiniz.