Dermatoloji

Dermatoloji, deri hastalıkları ve zührevi hastalıklarla ilgilenen, bu alandaki tanı ve tedavileri yapan tıp biriminin adıdır. Cilt oldukça geniş bir organdır ve saçlı deriden mukozaya pek çok farklı özellikteki alanı kapsar. Bu nedenle birimdeki tanı ve tedavi işlemleri de çok çeşitlidir.

Dermatoloji, diğer adıyla cildiye, ciltle ilgili sorun ve hastalıklarla ilgili detaylı tanı, tedavi ve takip işlemlerini yapmaktadır. Cilt kanserlerinden sivilce tedavisine dek çok geniş bir alandaki pek çok tedavi için bu tıbbi birime başvuru yapmak gerekmektedir. Cildin genç kalmasına yönelik kozmetik işlemler, botoks, dolgu gibi uygulamalar da bu alandaki çalışmalardandır.

dermatoloji
dermatoloji

Dermatoloji Nedir?

Dermatoloji ya da cildiye nedir, sorusu özellikle cildindeki problemler nedeniyle bu birime sevk edilmiş hastalar tarafından merak edilenler arasındadır. Cildiye tüm cilt hastalıklarını, saç ve tırnak hastalıklarını, ayrıca ağız ve genital organlarla ilgili tüm hastalıkları inceleyen, tedavi eden birimdir. Dermatologlar da bu alanlardaki tüm hastalıklara bakar.

Bu noktada alanında uzman bir hekime muayene olmak ve altta yatan hastalıkla ilgili birime yönlendirilmek önemli bir husustur. Cildiye bazı alt dallara ayrılmaktadır. Bu dallar tıbbi, cerrahi, pediatrik ve kozmetik dermatoloji, bunların yanında dermatopatoloji olarak sıralanabilir.

dermatoloji

Dermatolog nedir? Cildiye alanındaki tanı, tedavi işlemlerini yapan hekimlerdir. Bununla birlikte mezoterapi, kök hücre tedavisi gibi güzellik ve bakım uygulamaları için de yetkin kimselerdir. Cilt üzerinde yapılması planlanan işlemin kişiye uygun olup olmadığının belirlenmesinde de önemli rol oynarlar. Özellikle alerji testi gibi uygulamalar kişinin sağlıklı ve doğru şekilde güzellik/bakım işlemleri yapabilmesini, cildine olumlu müdahalelerde bulunmasını sağlar.

Dermatolojik Hastalıklar Nelerdir?

Dermatolojik hastalıklar insan vücudunun en geniş organıyla ilgili olduğundan oldukça uzun şekilde listelenebilir. Saç, tırnak, mukoza ve cilt yüzeyindeki tüm hastalıklar bu kapsama girer. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

Cildiye (dermatoloji) cilt yüzeyindeki herhangi bir lezyon ya da problem sonrası başvurulacak ilk alandır. Eğer iç organlarla ilgili ya da başka bir nedene bağlı oluşumlar söz konusuysa, dermatolog tarafından ciltteki semptomlar tedavi edilir. Hastanın sorunun kaynağına uygun tedavi için gerekli birime yönlendirilmesi sağlanır.

Cildiye Doktoru Hangi Testleri Yapar?

Diğer şehirlerde olduğu gibi Ankara cildiye doktorları da pek çok hastalığın tanı ve tedavisine yönelik çeşitli testleri yapmaya yetkili hekimlerdir. Cildiye alanındaki pek çok hastalık, belirtiler bakımından karıştırılmaya müsait yapıdadır. Bu nedenle kişinin kulaktan duyma bilgilerle, hekime danışmadan ilaç kullanması uygun değildir. Yanlış tedavi yöntemleri mevcut hastalığın alevlenmesine, ilerlemesine neden olabilir.

Cildiye doktoru tarafından yapılan bazı testler şunlardır;

Ben (nevüs) tedavisinin, ciltteki anormal bir lezyonun incelenmesi tedavi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle gerekli durumlarda cildiyeci tarafından bölgeden parça çıkarılır ve mikroskopla incelenir.

Özellikle alerji ve dermatit teşhisinde oldukça önemli bir testtir. Bu test için alerjik reaksiyon riski bulunan materyallerle cilt temas ettirilir. Belirli bir süre beklenir ve cildin bu alerjenlere tepkisi ölçülür.

Cilt yüzeyinde özel bir ışıkla yapılan incelemedir. Wood lambası ışığı, ciltteki bazı enfeksiyonların, pigment değişikliği gibi durumların gözle görünür hâle gelmesini sağlayabilmektedir.

Bunların yanı sıra kan ve kültür testleri, cilt yüzeyinin muayenesi gibi yöntemlerle cilt hastalıkları teşhis edilebilir.

dermatoloji

Cildiye Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dermatoloji bölümü, pek çok hastalığın tanı ve tedavi süreçlerinin yönetildiği tıbbi birimdir. Bu alandaki tedaviler kişinin genel sağlık durumu, hastalığının seyri gibi faktörlere bağlı şekilde düzenlenmektedir. Bu doğrultuda çalışma yürüten pek çok cildiyeci Ankara, İstanbul gibi şehirlerde, özel muayenehane ya da hastanelerde yer almaktadır. Uzman bir cildiye doktoru tarafından yapılabilen bazı tedavi işlemleri şu şekildedir;

Topikal (cilde uygulanan) tedaviler
İlaç veya enjeksiyon uygulamaları
Cerrahi müdahaleler
Lazer ve ışık tedavileri

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra kozmetik işlemlerden pek çoğu için de dermatolog yardımı alınabilir. Nemlendirici, güneş kremi gibi malzemelerin de kullanılmadan önce bir cilt doktoru tarafından onaylanması yararlı olacaktır.

Ankara dermatolog tavsiye isteyen ya da Ankara en iyi dermatolog arayışında bulunan hastaların bu konuda uzman, deneyimli bir hekime müracaat etmesi süreç açısından önemlidir. Bunun yanı sıra hekimin muayenehanesinde yeterli teknolojik donanımın bulunması da büyük önem arz eder. Uzm. Doktor Melek Nagehan Saniç ve kliniği tüm bu şartları karşılamaktadır.

Siz de tüm cilt hastalıklarının tanı ve tedavisi için, ayrıca kök hücre, mezoterapi gibi güzellik işlemleri için Melek Nagehan Saniç’e başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.

dermatoloji