Çocuk Dermatolojisi

Çocuk dermatolojisi, bebek ve çocuklarda görülen tüm dermatolojik sorun ve hastalıkları teşhis ve tedavi eden tıp dalıdır. Çocukluk çağında ortaya çıkan ya da doğuştan gelen pek çok hastalık, cilt sorunu vardır. Uzman ve deneyimli bir dermatoloji hekimi gözetiminde bu sorun ve hastalıklar tedavi edilebilir.

Çocuk dermatolojisi alanına dahil olan pek çok hastalık, yetişkinlikte de görülebilir. Ancak çocuk dermatoloğunun bu hastalıklara yaklaşımı ve tedavi uygulamalarında farklılıklar mevcuttur. Netice itibariyle çocuklarda hastalıkların seyri farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca çocuk ve bebeklerin tolere edebileceği ilaç ve diğer tedavi uygulamaları da yetişkinlerinkinden farklıdır.

Çocuk Dermatolojisi Hangi Hastalıklara Bakar

Pediatrik dermatoloji veya çocuk cildiye şeklinde de ifade edilebilen alan, çocuk ve bebeklerdeki tüm deri ve mukoza hastalıklarında başvurulacak bölümdür. Doğum lekelerinden sedef, konak gibi hastalıklara kadar çok fazla sayıda hastalıkla bu bölüm ilgilenmektedir.

Görüldüğü üzere “pediatrik dermatoloji neye bakar”, sorusunun yanıtı oldukça geniş kapsamlıdır. Çocuk ve bebeklerde en sık görülen hastalık ve sorunlar ise şu şekildedir;

İnfantil hemanjiyom: Genellikle doğumdan birkaç hafta sonra belirgin hale gelen iyi huylu tümörlerdir. Çilek beni olarak da bilinen oluşum sıklıkla kabarık, parlak, kırmızı şekilde görülür ancak farklı şekilde de oluşabilir.

Vitiligo: Son dönemde çocuklarda görülme sıklığı artmış olan, nedeni tam olarak belirlenemeyen bir hastalıktır. Çocuklarda görüldüğünde, yetişkin vitiligosundan daha hızlı ilerlediği bilinmektedir, bu nedenle fark edildiğinde bir doktora başvurulması önem arz eder. Ayrıca çocuğun eşlik eden hastalıklar açısından da muayene edilmesi gerekir.

Siğiller: Herpes viridaea ailesinden bazı virüslerin neden olduğu siğiller yalnızca yetişkinler değil çocuklarda da sıkça görülmektedir. Bulaşıcı yapısıyla bilinen virüsler, özellikle okul ortamında, çocukların sıkça sıyrık, kesik gibi durumlar yaşaması nedeniyle hızlıca yayılabilir.

Atopik dermatit: Deri kuruluğu ve kaşıntıyla seyreden bir hastalıktır. Alerjik dermatit olarak da bilinir. Derinin nemlendirilmesi ve kuruluğun önlenmesi, tedavinin en önemli parçasıdır. Ancak altta yatan nedenler açısından hasta incelenmeli, hekim uygun görürse çocuk alerji testi yapılmalıdır.

Çocuk Dermatolojisi

Kurdeşen (ürtiker): Derideki kabarık, kaşıntılı oluşumlar olarak belirir. Çocuk ve bebeklerde, özellikle enfeksiyon kaynaklı olarak görülmektedir. Ancak ürtiker besin alerjisi belirtisi olarak da ortaya çıkabilir, tetkiklerin detaylıca yapılması bu noktada önemlidir.

Saçkıran (alopesi areata): Genellikle küçük yuvarlak yamalara neden olacak şekilde görülen saç dökülmeleridir. Pek çok etkene bağlı olmakla birlikte, özellikle çocukluk çağında görüldüğünde çocuğun psikolojik olarak zorlanmakta olduğu ihtimali akla gelmelidir. Özellikle okula başlama, aile bireylerinden birisinden ayrı kalma gibi durumların çocuklarda saçkıran gelişmesine neden olabildiği bilinmektedir.  

Doğum lekeleri:Bu lekeler genellikle zararsızdır. Kendiliğinden geçebileceği gibi kalıcı olabilir ve renk, boyut gibi özellikleri çeşitlilik gösterir.İlerleyen yaşlarda estetik sorun oluşturabileceği düşünüldüğünde genellikle 4-5 yaşlarına eriştiğinde tedavi edilir.Ancak benzer başka hastalıklarla karıştırılabileceğinden, muhakkak doktor tarafından muayene edilmelidir.

Ankara Çocuk Dermatolojisi

Ankara Pediatrik Dermatoloji Muayene Ücretleri

Ankara pediatrik dermatoloji konusunda deneyimli hekimlerin bulunduğu kalabalık ve büyük bir şehirdir. Nitekim bu alanın ilgilendiği hastalık ve sorunlarda, çevre kirliliği, güvenilir ve temiz içerikli besinlere ulaşmanın zorlaşması, kimyasal maddelerin hayatın her alanında sıklıkla karşımıza çıkması nedeniyle belirgin bir artış söz konusudur.

Dermatolojiye başvurulması gerekli olduğunda, herkes çocuğunun tanı ve tedavisinin en deneyimli ve güvenilir çocuk dermatolojisi hekimi tarafından yapılmasını ister. Uzman Dermatolog Doktor Melek Nagehan Saniç kliniğinde pek çok pediatrik cilt sorunu için tanı ve tedavi hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve fiyatları öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.