Cilt Bariyerini Güçlendirme

Cilt bariyerini güçlendirme, cildin korunması ve sağlıklı kalmasını sağlayacak çeşitli uygulamaları kapsar. Bu uygulamalar sayesinde cilt bariyerinin güçlenmesi sağlanır, oluşabilecek hasar ve buna bağlı sorunların engellenmesi mümkün olur.

Cilt bariyerini güçlendirme, onarmaktan çok daha kolaydır. Güçlendirme için cildin basit adımlarla temizlenmesi, düzenli şekilde nemlendirilmesi gibi hususlar gerekir. Bununla birlikte cilt bariyerine bazı zarar verebilecek durumlardan kaçınılması, yeterli su tüketmek ve düzenli beslenme, güneş ışınlarından korunmak da bariyerin güçlü kalmasını sağlayacaktır.

Cilt Bariyerini Güçlendirme ve Koruma

Cilt bariyeri, dış etkenlere karşı daha alt katmanları korumakla görevli bir yapıdır. Bu yapı, çeşitli yağ asitleri, keratin vb. içermektedir. Cildin çevresel faktörlerden korunması, enfeksiyon riski oluşturan durumların engellenmesi için bu yapının sağlıklı olmasına gereksinim vardır. Bozuk cilt bariyerine sahip kişilerde, bu işlevler tam olarak yerine getirilemediğinden ortaya çeşitli hastalık ve problemlerin çıkması olasıdır.

Cilt bariyerini nasıl güçlendiririm? Cilt bariyerinin güçlendirilmesine yardım edebilecek çeşitli uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

Her ne kadar ciltle ilgilenmek ve bakım yapmak önemli olsa da fazla ürün kullanımının ortaya çıkaracağı pek çok sorun vardır. Sağlıklı bir cilt için, cilt bakımında temizlik, nemlendirme ve güneşten koruma adımlarının bulunması yeterlidir.

Fiziksel soyma işlevi bulunan ürünler cilt bariyerinin de soyulmasına, zedelenmesine yol açabilir. Bununla birlikte titreşimli cihazlarla yapılan, kese vb. kullanılan bakımlar da cilt için zararlı olabilmektedir.

Güneşin zararlı ışınları cilt bariyerine ciddi hasarlar verebilir. Bu da hem kısa vadede yanma, kızarma gibi sorunlara da hem de ileride oluşabilecek pek çok hastalığa neden olur.

Cilt Bariyerini Güçlendirme

Cilt Bariyerini Güçlendiren Ürünler

Cilt bariyerini güçlendirmek için krem arayışında olan kişiler, bu konuda herhangi bir sorunları yoksa öncelikle nemlendiriciler araştırmalıdır. Cilt yeterince nemli olduğu sürece, bozulmuş cilt bariyeri sorunuyla karşılaşma riski düşük kalacaktır. Nemlendirici krem ve güneş kremi kullanmak, cildi doğru şekilde ve düzenli olarak temizlemek mevcut bariyerin güçlü kalmasını sağlayacaktır. Bu da ekstra bir güçlendiriciye gereksinim duyulmasını engelleyecektir.

Bununla birlikte kullanılacak cilt bariyeri onarıcı serum ve diğer kremlerde bulunması iyi olabilecek bazı içerikler şu şekilde sıralanabilir;

Hyalüronik asit: Ciltte doğal olarak bulunan ve nem tutma kapasitesini artıran bu içeriğin bulunduğu ürünler cilt bariyerine iyi gelecektir.

Niasinamid: Ciltte doğal olarak bulunan seramid üretimi bu içerikle artırılabilir. Bu nedenle cilt bariyerini koruyucu bir içeriktir.

C ve E vitamini: Bu içerikler de yine cildin sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlayabilir. Kullanılan krem ve serumlarda bulunması fayda sağlayacaktır.

Cilt Bariyerinin Bozulması Belirtileri

Cilt pek çok gerekçeyle bozulmaya müsait bir yapıdır. Hem iç hem de dış faktörler ciltte pek çok sorun ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Şu semptomlarla karşılaşan kişilerin aklına “cilt bariyerim bozuldu mu?” sorusu gelmeli ve yanıt bulmak için bir dermatologla görüşülmelidir;

Kuruluk: Cilt bariyerinin birincil işlevi nemi tutmaktır. Bu işlev tehlikeye girdiğinde, cilt daha fazla su kaybetme eğilimine girerek kuruluğa ve dehidrasyona yol açar.

Hassasiyet: Bu hassasiyet, daha önce sorunsuzca ürünleri uyguladıktan sonra batma, yanma veya rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir.

Cilt Bariyerini Güçlendirme

Kızarıklık ve enflamasyon: Cilt bariyerinin bozulması iltihaplanmaya yol açarak kızarıklıklara neden olabilir. Rosacea veya akne gibi bazı cilt rahatsızlıkları alevlenebilir.

Kaşıntı: Cilt bariyeri hasar gördüğünde, kuruluk ve iltihaplanma nedeniyle ciltte normalden daha kaşıntı hissedebilir.

Pul pul veya pürüzlü doku: Pullanma veya pürüzlü, düzensiz bir cilt dokusu gibi gözle görülür kuruluk bariyer hasarı belirtilerindendir.

Bu sorunların çözümü için hekim tarafından reçete edilen cilt bariyeri güçlendirici serum ve kremler, ayrıca farklı cilt bakım işlemleri gerekli olabilmektedir.

Cilt Bariyeri Neden Zayıflar?

Cilt bariyerinin zarar görmesine neden olan pek çok etken söz konusudur. Hem dış etkenler hem de beslenme, stres gibi faktörler cilt bariyerinde çeşitli hasarlar oluşmasına yol açabilmektedir. Hassas ciltler bu bariyer hasarına karşı daha fazla risk altındadır. Cilt bariyerinin bozulması nedeni olan bazı faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Cilt bariyerini oluşturan bileşenler, kişi yaş aldıkça azalma eğilimindedir.
  • Sert hava koşulları nedeniyle cilt bariyerinin zarar görebildiği bilinmektedir.
  • Sert peelingler, ciltle uyumlu olmayan içerikler bariyer hasarına yol açar.
  • Nemlendirme eksikliği, cildi bariyer hasarlarına açık hâle gelir.
  • Yüksek düzeydeki stres tüm metabolizmayla beraber cildi de olumsuz etkiler.
  • Kötü beslenme nedeniyle cildin hasar görmesi, bariyerin bozulması söz konusudur.

Bu durumlardan mümkün olduğunda uzak durmak, cilt bakımı, beslenme ve uyku konusunda özenli olmak bariyer hasarını engelleyecektir.

Cilt bariyeri hasarı ve koruma-güçlendirme uygulamaları için Uzman Dermatolog Melek Nagehan Saniç’e başvurabilir, detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.