Akne Tedavisi Nedir?

Akne tedavisi nedir? Halk arasına sivilce olarak bilinen cilt sorununun giderilmesi amacıyla uygulanan; lazer, krem, peeling gibi yöntemleri içeren tedavidir. Akne tedavisi, aknenin tipine göre planlanacağından uzman bir dermatologdan destek alınması gerekmektedir.

Akne tedavisi nedir? Nasıl gerçekleştirilir? En etkili tedavi yöntemlerinden biri, lazer ışınlarının etkili kullanımıdır. Böylece ciltte, hedeflenen bölgeler soyulmakta ve kolajen üretimi tetiklenmektedir. Kolajen ile doku onarımı arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Akneler bazen ağır ve iltihaplı bir şekilde seyredebilmektedir. Böyle durumlarda tedaviye antibiyotikler ve çeşitli kremler de eşlik edebilmektedir.

Akne Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Akne Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Akne, basitçe sivilce olarak bilinmektedir. Her yaş grubunda görülebilen bu problem, vücudun bütün bölgelerini etkileyebilmektedir. Bu sorundan yakınan insanlar bazen çeşitli doğal malzemelerden yararlanmak isteyebilir. Evde akne tedavisi kapsamında gerçekleştirilebilecek bazı yöntemler rahatlama sağlayabilir. Ancak inatçı sivilceleri gidermek ne yazık ki kolay değildir.

Peki sivilce nasıl geçer? En etkili tedavi, sivilcenin türüne göre yapılabilmektedir. Bir dermatoloji uzmanının yapacağı tetkikler sayesinde sivilce tipi kolaylıkla belirlenebilir. Böylece;

Fraksiyonel Lazer

Kremler

Peelingler

İlaçlar

Şeklinde sıralayabileceğimiz yöntemlerden biri uygulanabilir. Sivilce ve sivilce izlerini kalıcı ve etkili olarak giderebilen yöntemlerin başında lazer ışını uygulaması gelmektedir. Bu sayede hasarlı doku üzerinde bir tahribat yaratılır ve kolajen üretimi tetiklenir. Böylece doku iyileşmesi gerçekleşmiş olur. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar ise retinoidler olarak bilinen kategoride incelenmektedir. Bu ilaçlar, yeni sivilcelerin oluşmasını önleyebileceği gibi gözeneklerin tıkanmasının da önüne geçebilir.

Akne Skar Tedavisi Nedir?

Akne Skar Tedavisi Nedir?

Yüz ve boyun bölgesi akneleri/sivilceleri ne yazık ki kişinin genel görünümü üzerinde de etkili olmaktadır. Basit bir problem gibi görünen sivilceler, bu yönleriyle sosyal yaşantıyı etkilemektedir. Neredeyse herkeste görülebilen akneler, çoğu zaman kısa sürede iyileşir ve arkada iz bırakmaz. Ancak ağır seyirli sivilceler genellikle iz bırakarak iyileşmektedir.

Cildin tahriş olması veya sivilcelerin hasar görmesi de bazen iz kalmasına sebep olabilir. Sivilce lekeleri veya skar, çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Skar tedavisi de dermatoloji alanının bir uygulaması olarak değerlendirilebilir. Skarlar, tıpkı akneler gibi farklı türlere sahiptir. En iyi tedaviyi alabilmek için skar tipinin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tedavi için uzman bir dermatologdan randevu almanız tavsiye edilmektedir.

Pek çok akne kendiliğinden ve iz bırakmadan iyileşir. Ancak bazı ağır seyirli ve iltihaplı oluşumlar, uzunca bir süre iyileşmeyebilir. Böyle bir durumda tedavi gerekli hale gelir. Aknenin hasar görmesi, geride sivilce lekeleri bırakabilir. Geçmeyen veya sık aralıklarla tekrarlayan sivilceler için dermatolog muayenesinden geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Muayene olarak en doğru tedaviyi alabilmeniz için dermatoloji uzmanı Dr. Melek Nagehan Saniç’ten randevu alabilirsiniz. Sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akne Tedavisi Nedir?

Akne Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Boyun ve yüzdeki akne tedavisi en çok talep gören uygulamalar arasındadır. Bu bölgeler, dışarıdan ilk göze çarpan alanlar olduğundan estetik kaygılar ön planda olmaktadır. Akne tedavisi, vücudun bütün bölgeleri için uygulanabilmektedir. Tedavinin süresi;

  • Sivilcenin türüne,
  • Vakanın ağırlığına,
  • Tedavide uygulanacak yönteme

göre değişebilmektedir. Örneğin antibiyotik tedavisi genellikle 5 ila 10 gün arasında sürmektedir. Fraksiyonel lazerde ise 2 ila 4 seansta sorun ortadan kalkmaktadır. Çeşitli kremlerin ise değişen kullanım süreleri bulunmaktadır. Dermatoloğunuz sizi bu süreler konusunda bilgilendirecektir.

Hemen Randevu Al

Uzm. Dr. Melek Nagihan Saniç ile cilt hastalıklarınızı tedavi etmek, sivilcelerinizden kurtulmak, saç dökülmenizi durdurmak, estetik uygulamalar ve lazer tedavi yöntemleri ile yüksek kalitede hizmet almak ve sağlığınıza tekrar kavuşmak ister misiniz? Daha fazla beklemeden iletişime geçin!

Organik İletişim Formu