Akne Skar Tedavisi

Akne skar tedavisi lazer, peeling veya dolgu gibi yöntemlerle; uzman bir dermatolog gözetiminde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Akne, halk arasında sivilce olarak ifade edilmektedir. Özellikle de yüz ve boyun bölgesinde çıkan sivilceler, can sıkıcı olabilmektedir.

Akne skar tedavisi nedir? Ergenlik çağında olmak, sağlıksız ve yağlı gıdalarla beslenmek, hijyen eksikliği veya cilt tahrişi gibi sebepler sivilce oluşumuna yol açabilir. Her yaştan insanı etkileyebilen bu problem, çoğu zaman geçicidir ve özel bir tedaviyi gerekli kılmaz. Ancak bazen sivilceler ağır seyreder ve iz bırakarak iyileşir. Bu izler skar olarak bilinir. Sivilce izi, kişinin genel görünümünü de etkileyen ancak giderilmesi mümkün olan bir problemdir.

Akne Skar Tedavisi

Akne Skar Tedavisi Fiyatları

Akne veya sivilce, hemen hemen herkesi etkileyen bir cilt problemidir. İnsan vücudu yağ içeren bezelere sahiptir ve yağ salgılarına sebum adı verilmektedir. Yağ bezelerinin ya da kıl köklerinin tıkanması gibi durumlar, sivilce oluşumlarına zemin hazırlamaktadır. Çoğunlukla gençlerde veya ergenlerde görüldüğüne dair yaygın bir düşünce olsa da her yaş grubunu etkileyebilmektedir.

Akne skarı nasıl oluşur? Pek çok akne türü birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak ağır seyreden vakalarda, geride derin sivilce çukurları gibi izler kalabilir. Akneleri gelişigüzel sıkmak ve onlara zarar vermek de bazen iz kalmasına yol açabilir. Akne skar tedavisinde etkili olduğu bilinen birkaç yöntem bulunmaktadır. Akne skar kremi gibi uygulamalar cilde iyi gelse de sivilce izlerinin giderilmesinde kesin bir çözüm sağlamazlar.

Fraksiyonel lazer denilen yöntemde ise lazer ışınları, cilt üzerine belli aralıklar bırakılarak uygulanır. Başka bir ifade ile tüm deri yerine yalnızca derinin ilgili kısımları soyulur. Böylece en az yan etki ile en etkili tedavi sağlanmış olur.

Skar Akne İzi Tedavisi

Yüz ve boyundaki izler, fazlaca göz önünde bulunduğundan tedavi talebi açısından başı çekmektedir. Ancak vücudun bütün bölgelerindeki izler, istenildiği takdirde başarıyla giderilebilir. Peki sivilce lekeleri nasıl geçer?

Akne Skar Tedavisi
  • Fraksiyonel lazer tedavisi: Lazer ışınları yalnızca skarlara odaklandığı için cilde zarar vermez. Son derece etkili bir yöntemdir. Hasarlı bölgelerin bu yöntem ile soyulması sonucunda, ciltteki kolajen uyarılır ve hasarlı kısım iyileşir. Lazer tedavisi, izin boyutuna bağlı olarak birkaç seans sürmektedir.
  • Kimyasal peeling: Ciltteki noktaları giderebilir ve aknelere iyi gelir. Ayrıca yeni akne oluşumlarının da önüne geçebilir. Fakat sivilce skar tedavisi noktasında, tüm skar türleri için uygun değildir.
  • Dolgu: Özellikle de derin çukurlukların varlığında tercih edilebilen bir yöntemdir. Doku kaybı olan cilt yüzeyine, çeşitli dolgu maddelerin uygulanması ile gerçekleştirilmektedir.

En doğru tedaviyi alabilmek için akne izinin türü doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Bu husus, uzmanlık ve deneyim gerektirmektedir. Uzman Dr. Nagehan Saniç’ten randevu almak veya sorularınızı iletmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Çukur Sivilce İzleri Geçer mi?

Bazı ağır vaka sivilceler geride adeta bir çukur görünümü bırakarak kaybolmaktadır. Doğru uygulamalarla bu izlerin giderilmesi de mümkün olmaktadır. Bu amaçla daha önce bahsettiğimiz fraksiyonel lazer yöntemine ek olarak dolgu uygulamalarından faydalanılabilmektedir.

Yüzdeki skarlar nasıl geçer? Skar veya yara izi tedavileri, üzerinde sıklıkla durulan önemli bir husustur. Tedavi, tespit edilen izlerin türüne uygun olacak şekilde, hekim tarafından planlanır. Peki lazer ile hangi işlemler gerçekleştirilebilir?

  • Ben aldırma
  • Yara izi tedavisi
  • Ameliyat izi tedavisi
  • Doğum lekesi tedavisi
  • Sivilce ve sivilce izi tedavisi
  • CO2 lazer çatlak tedavisi