Akne İzi Tedavisi

Akne izi tedavisi, ciltteki akne nedeniyle oluşmuş izlerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalardır. Kişinin cilt yapısına, izlerin derinliği ve boyutuna bağlı olarak tedavi süreci farklılık gösterecektir.

Akne izi tedavisi, ciltteki akne sonrası renklenme ya da çukur olarak beliren izlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan çeşitli işlemlerdir. Aknelerin boyutu, oluşma nedeni, hastanın cilt yapısı ve hormonal durumu gibi etkenler seçilecek tedaviyi belirleyen unsurlardandır. Uygun bir yöntemle düzenli olarak yapılacak tedavi sonrasında hasta akne öncesindeki cilt görünümüne kavuşur.

Akne İzi Tedavisi

Sivilce Akne İzi Tedavisi

Sivilce ya da akneler, cildin orta tabakasında ortaya çıkan ve tıkanmasına yol açan oluşumlardır. Bunlar, iyileştikten sonra bazı durumlarda cilt yüzeyinde hasar bırakabilir. Bu akne skarı olarak da adlandırılan izler sivilce çeşitleri, cilt yapısı gibi etkenler nedeniyle farklı boyutta ve durumda görülebilir. Bu nedenle birden fazla sivilce izi tedavisi yöntemi vardır, detaylı tıbbi muayene sonrasında hastaya uygun yöntemle yapılacak tedavi sivilce lekeleri için kesin çözüm olabilir.

Günümüzde sıklıkla kullanılan, yüzdeki sivilce veya akne izlerini iyileştirmeye yönelik bazı dermatolojik uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

Akne izleri çukur, leke gibi farklı formlarda olabilir. Her form için aynı yöntemin kullanılması mümkün değildir. Akne izlerini iyileştirmeye yönelik daha kapsamlı bir yaklaşım için farklı tedaviler de birleştirilebilir. Dolayısıyla sivilce izlerinden kurtulma için yapılabilecek tek bir uygulama yoktur. İşlemlerin belirlenmesi ve uygulanması aşaması bir dermatolog hekimle yürütüldüğü takdirde hastanın problemine kalıcı ve kesin çözüm sağlanabilecektir.

Akne İzi Tedavisi

Akne Sivilce İzleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüzdeki akne oluşumları, iyileştikten sonra da kişi için problem yaşatmaya devam edebilir. Bazı durumlarda iyileşmiş akne skar bırakır, bu skarlar da hastaya görsel açıdan rahatsızlık verebilir. Sivilce izlerini ne geçirir? Bu soruya verilebilecek tek bir yanıt yoktur. Sivilce izleri tedavi yöntemleri bakımından çeşitlidir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Cildin dış katmanlarının asitli içerikler aracılığıyla soyulması işlemidir. Böylece cildin alt katmanındaki sağlıklı doku ortaya çıkar. Cilt yüzeyindeki renklenme olarak görülen izler için etkili olmaktadır.

Cilt yüzeyinin yükselmesini ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasını sağlamak için yapılan bir işlemdir. Atrofik olarak da bilinen derin sivilce çukurları bu uygulamalar sayesinde iyileştirilebilir.

Fraksiyonel lazer

Fraksiyonel co2 lazer akne izleri tedavisi için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Derinin yüzey katmanları soyma ve alttaki dokunun kolajen salgısını artırma prensibine dayanır. Lazerle sivilce izi tedavisi esnasında, lazer ışınları ile cildin bir kısmı ısıya maruz bırakılır. Lazerin değmediği alanlar, bu lazerli bölgeleri iyileştirmek için tetiklenmiş olur. Böylece cilt hızlı bir yenilenme sürecine girer.

Dermatolog hekim tarafından yapılacak uygulama öncesi cilt temizlenir ve kremle uyuşturulur. Ardından yaklaşık kırk beş dakika sürecek işlem başlar. Sonrasında kabuklanma, kızarıklık vb. oluşumu görülebilir. Uygulama özellikle sivilce çukurları tedavisi için etkili sonuçlar vermektedir.

Dermapen

Ucunda mikro iğneler bulunan bir başlık olan dermapen akne izleri tedavisi için oldukça etkili bir yöntem olarak tercih edilir. Temelde cilt yüzeyinde, çok küçük iğnelerle kontrollü şekilde mikro yaralar oluşturan ve böylece cildin iyileşme mekanizmasını tetikleyen bir işlemdir.

İzlerin durumuna, derinliğine vb. bağlı olarak işlem birkaç seans şeklinde planlanabilir. İğneler, cilt yüzeyine düzenli bir şekilde nüfuz eder, bu da kolajen ve elastin üretimini tetikler. Uygulama sonrası ciltte kızarıklık ve şişme gibi geçici yan etkiler ortaya çıkabilir. Dermapen işlemi atrofik ya da hipertrofik skar tedavisinde etkilidir.

Akne İzi Tedavisinde En Etkili Yöntem

Sivilce izi tedavisi lazer, mikro iğneleme, topikal krem uygulaması gibi pek çok yöntemle yapılabilmektedir. Bununla birlikte “yüzdeki akne izi nasıl geçer?” benzeri bir sorunun yanıtı kişiye özel şekilde, hekim muayenesi sonrasında verilebilir. Sivilce lekelerine çözüm olacak yöntem belirlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hastanın yaşam alışkanlıkları
  • Kişinin cilt tipi
  • İzlerin türü ve derinliği
  • Genel sağlık durumu
  • İşlem maliyeti

Bu doğrultuda derin sivilce izi tedavisi için lazer gibi işlemlerin zorunlu olduğu durumlar olabilir. Bazen birkaç uygulama, örneğin dolgu ve dermapen sivilce izi yok edilmesinde birlikte kullanılabilir. Yüzeysel, yeni oluşmuş bir iz için retinoid kullanımı yahut kimyasal peeling yeterli olabilir. Bu nedenle tedavi seçeneklerinin belirlenmesi aşamasında bir dermatoloğun yönlendirmesi büyük öneme sahiptir.

Akne İzi Tedavisi

1 haftada sivilce izlerinden kurtulma gibi vaatlerle pazarlanan ürünler ya da evde yapılacak kimyasal peeling, dermaroller gibi uygulamalar oldukça ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Her ne kadar cilt bakımında bitkilerden destek alınabilse de sivilce izi tedavisi bitkisel uygulamalarla, dermatolojik deneylerden geçmemiş ürünlerle yapılamaz. Yanlış ürün kullanımı ya da sterilizasyon problemleri ciltte kalıcı hasarlara yol açabilir. İşlemlerin hekim kontrolünde ve aşamalı biçimde yapılması gereklidir.

Sivilce İzi Tedavisi Ücretleri

Vücudun herhangi bir yerinde ya da yüzdeki akne izleri tedavisi, farklı maliyetlere sahip çeşitli uygulamalarla yapılmaktadır. Bununla birlikte uygulamaların fiyatlandırılmasında pek çok nedenle farklılıklar ortaya çıkar.

Bu farklılıkların ilk nedeni maliyettir. Lazerle sivilce izi tedavisi fiyatları, retinoid içerikli kremlerle yapılacak uygulamalardan farklı olacaktır.

İzin kapladığı alan fiyat belirlemesinde, seans ve maliyetlerde değişiklik ortaya çıkaracaktır.

Uygulamanın seans sayısı kişiye göre değişir ve bu da fiyatların değişmesine yol açabilir.

Yüz cildin en hassas bölgelerindendir, bu da yüzdeki uygulamaların maliyetini artırabilir.

Uzun zamandır geçmeyen sivilce izi, yeni oluşmuş bir izden daha uzun zamanda yok olacağından daha maliyetli olabilir. Ayrıca başvuru yapılan kliniğin teknik imkânları, hekimin deneyimi gibi detaylar da sivilce tedavi ücretleri için belirleyici hususlardandır.

Uzman Dermatolog Melek Nagehan Saniç’e sivilce izlerinin ve diğer pek çok sorunun tedavisi için başvurabilirsiniz. Dermatolojik pek çok sorun ve hastalığın tanı ve tedavi uygulamalarına dair bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.